Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

2018 CengegeNOw2 Onine leaching and learning resource from Cengage NC 02.23 rind

ID: 2337743 • Letter: 2

Question

2018 CengegeNOw2 Onine leaching and learning resource from Cengage NC 02.23 rinder Company provided the following information for the last calendar year Beginning inventory: Direct materials Work in process Ending inventory: $19,300 41,200 Direct materials $16,000 Work in process 30,600 During the year, direct materials purchases amounted to $275,800, direct labor cost was $15 was $267,300. There 3,000, and overhead cost were 25,000 units produced. Unit manufacturing cost (rounded to the nearest cent) is a. $27.98 b. $27.55 9$28.40 d. $34.95 3. MC.02.24 Last year, Orsen Company produced 25,000 juicers and sold 26,500 Juicers for $60 each. The actual variable unit cost is as follows: Direct materials Direct labor Variable overhead Variable selling expense $16.00 5.30 2.90 2.40 Total unit variable cost $26.60 Fixed overhead was $320,000. Fixed selling expenses consisted of advertising copayments totaling $110,000. Fixed administrative expenses were $236,000. There were no beginning and ending work-in-process inventories. Beginning finished goods inventory was $148,000 for 4,000 juicers. The value of ending inventory reported on the financial statements was a. $39,900 b. $92,500 C. $66,500 d. $55,500 4. MC.02.25 Last year, Orsen Company produced 25,000 juicers and sold 26,500 juicers for $60 each. The actual variable unit cost is as follows: Direct materials $16.00 3/4

Explanation / Answer

2) Direct material used = 19300+275800-16000 = 279100

Total manufacturing cost = 279100+153000+267300 = 699400

Cost of goods manufactured = 699400+41200-30600 = 710000

Unit cost of manufacture = 710000/25000 = $28.40

So answer is c) $28.40

3) Calculate value of inventory :

So answer is b) $92500

Direct material (16*25000) 400000 Direct labour (5.30*25000) 132500 Variable overhead (2.9*25000) 72500 Fixed overhead 320000 Total 925000 Value of ending inventory (925000/25000*2500) 92500
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote