Current ales revenue is $5,000, total variable costs ar ,00o, and totall foced c
ID: 2336028 • Letter: C
Question
Current ales revenue is $5,000, total variable costs ar ,00o, and totall foced costs are 1,000 no data on units). a) Comput te ctributlon margin ratlo: b) Write down the CVP relation (version 2): profit as a function of sales revanuc. Pratit eg. if prfit*Revenue-00, enter 0.1 in the firat box and 3uo in the second bex) c) Predict profit at sales revenue of sio,DoO: d) Your boss gave you profit target of $5,000. How much do you need to sell in dollars to miect this target? e) Compute the breakeven revenue: f) Whern sales revenue increases by $1,0(from any initial level in the relevant range), profit increases by: O not enough information CMR"$1,000=$600Explanation / Answer
Contribution margin ratio = (contribution margin)/sales x 100
Contribution margin = sales – variable cost
Sales revenue = $5,000
Variable cost = $2,000
Contribution margin = $5,000 - $2,000 = $3,000
CMR = (3,000/5,000) x 100
CMR = 60%
profit =
0.4
x
$5,000
To express profit as a function of sales revenue,
Determine profit
Profit = sales – variable cost – fixed cost
= contribution – fixed cost
Fixed cost = $1,000
= $3,000 - $1,000 = $2,000
Profit as a function of sales revenue = $2,000/$5,000 = 40%
Profit = 40% of sales revenue
Hence profit at sales revenue of $10,000 = $10,000 x 40% = $4,000
Using the profit as a function of sales revenue of, profit = 40% of sales revenue
Sales revenue = profit/40%
Hence, desired sales revenue at target profit of $5,000 = $5,000/40%
Desired sales revenue = $12,500
Break-even revenue = fixed cost/CMR
Fixed cost = $1,000
CMR = 60%
Break-even revenue = $1,000/60% = $1,667
Operating leverage helps in determining change in profit with change in sales revenue.
Operating leverage = contribution margin/profit
Contribution margin = $3,000
Profit = $2,000
Operating leverage = $3,000/$2,000 = 1.5
Change in profit with change in sales = operating leverage x percent increase in sales
Percent increase in sales = (1,000/5,000) x 100 = 20%
So, change in profit = 1.5 x 20% = 30%
So, profit increases by 30% when sales increase by $1,000
So, increase in profit = 30% of original profit
= 30% x $2,000 = $600
The correct option,
CMR x $1,000 = $600
profit =
0.4
x
$5,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.