A company uses direct labor-hours in its predetermined overhead rate. At the beg
ID: 2335980 • Letter: A
Question
A company uses direct labor-hours in its predetermined overhead rate. At the beginning of the year, the predetermined overhead rate (POHR) was calculated to be $22 per direct labor hour based on an estimated 11,500 direct labor hours for the year.
At the end of the year, actual direct labor-hours for the year were 11,130 hours and the actualmanufacturing overhead costs incurred during the year were $252,480.
Based on this information, compute the amount of underapplied or overapplied manufacturing overhead and also indicate in your answer whether it is underapplied or overapplied.
Explanation / Answer
Applied overhead = 11130*22 = $244860
Actual overhead = $252480
Under applied overhead = Applied overhead-actual overhead
= 244860-252480
Under applied overhead = 7620
So answer is $7620 Under applied overhead
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.