Purple Company has $200,000 in net income for 2018 before deducting any compensa
ID: 2333915 • Letter: P
Question
Purple Company has $200,000 in net income for 2018 before deducting any compensation or other payment to its sole owner, Kirsten. Kirsten is single and she claims the $12,000 standard deduction for 2018. Purple Company is Kirsten’s only source of income. Ignoring any employment tax considerations, compute Kirsten’s after-tax income if:
a. Purple Company is a proprietorship and Kirsten withdraws $50,000 from the business during the year; Kirsten claims a $40,000 deduction for qualified business income ($200,000 x 20%).
b. Purple Company is a C corporation and the corporation pays out all of its after-tax income as a dividend to Kirsten.
c. Purple Company is a C corporation and the corporation pays Kirsten a salary of $158,000.
Explanation / Answer
a.
b.
Tax on $200,000 (22250+39% of amount over 100000) = $ 61,250
Corporation’s after-tax income ($200,000 – $61,250) $138,750.
Kirsten’s taxable income ($138,750 dividend – 12000standard deduction) = $126,750
Kirsten’s tax on $126750 at rates applicable to dividends [($36,900 × 0%) + .15($126750 – $36,900)]
=$ 13,477.50
Kirsten’s after-tax income ($138,750 – $13,477.50)= $125272.50
c.
The corporation will have taxable income of $61,250 ($200,000 net income beforecompensation deduction – $138,750 salary).
Kirsten will have taxable income of $126750($138,750 – $12000 Standard Deduction).
Tax liability $18713.75 plus 28% of amount over $91900
= 18713.75+34850*28%
= 28471.75
Her tax will be 28471.75 and her after tax income is 98278.75
Thank You
Income from proprietorship 200000 Deductions (12000) Taxable Income 188000 Tax on 188000(18713.75plus 28% of amount over 91900) 42738.25 After tax income 157261.75Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.