Delph Company uses a job-order costing system and has two manufacturing departme
ID: 2333741 • Letter: D
Question
Delph Company uses a job-order costing system and has two manufacturing departments-Molding and Fabri company provided the following estimates at the beginning of the year otal 66, 000 Machine-hours Fixed manufacturing overhead costs 28, 000 $800, 000 38, 000 $ 250, 000 $1,050, 000 Variable manufacturing overhead cost per machine-hour5.60 5.60 During the year, the company had no beginning or ending inventories and it started, complet Molding Fabrication Total ed, and sold only two jobs- Job D-70 and Job C-200. It provided the following information related to those two jobs: Job D-70: Direct materials cost $ 370,000 $ 327, 000 $697,000 Direct labor cost Machine-hours $ 230,000 20, 000 160, 000 $390,000 28, 000 8, 000 Job C-200:Molding Fabrication Total Direct materials cost $ 260, 000 Direct labor cost Machine-hours S 150, 000 8, 000 280, 030 $540, 000 220, 000 $370,000 30, 000 38, 000 Delph had no underapplied or overapplied manufacturing overhead during the yearExplanation / Answer
2a. Departmental OH Rates
Per detrmined OH Rate = Overhead cost / Machine hours
Molding Department:
Overhead Cost = Fixed MOH + Variable MOH
Overhead Cost = $800000 + $5.60 * 28000
Overhead Cost = $800000 + $156800
Overhead Cost = $956800
Molding - Per detrmined OH Rate = Overhead cost / Machine hours
Molding - Per detrmined OH Rate = $956800 / 28000 = $34.17 per hour
Fabrication Department:
Overhead Cost = Fixed MOH + Variable MOH
Overhead Cost = $250000 + $5.60 * 38000
Overhead Cost = $250000 + $212800
Overhead Cost = $462800
Fabrication - Per determined OH Rate = Overhead cost / Machine hours
Fabrication - Per determined OH Rate = 462800 / 38000 = $12.18 per hour
2b. Computation of Total Manufacturing cost assigned to Jobs
Job D-70:
Costs = Direct Material + Direct Labor + Molding department costs + Fabrication department cost
Costs = 697000 + 390000 + 20000 * 34.17 + 8000 * 12.18
Costs assigned = 697000 + 390000 + 20000 * 34.17 + 8000 * 12.18
Costs assigned = $1867860.15
Job C-200:
Costs = Direct Material + Direct Labor + Molding department costs + Fabrication department cost
Costs = 540000 + 370000 + 8000 * 34.17 + 30000 * 12.18
Costs assigned = 697000 + 390000 + 20000 * 34.17 + 8000 * 12.18
Costs assigned = $1548739.85
2c. Computation of Bid Prices
Job D-70
Bid Price = Total Costs * 120% = $1867860.15 * 120% = $2241432.18
Job C-200
Bid Price = Total Costs * 120% = $1548739.85 * 120% = $1858487.82
2d. Cost of Goods Sold for the year
Cost of Goods Sold = Cost of D-71 + Cost of C-200
Cost of Goods Sold = $1548739.85 + $1867860.15
Cost of Goods Sold = $3416600
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.