3. The Kemper Trust is required to distribute $30,000 annually to each of its tw
ID: 2331624 • Letter: 3
Question
3. The Kemper Trust is required to distribute $30,000 annually to each of its two income beneficiaries, Kim and Karen. if the trust income is insufficient to pay these invade corpus t anounts, either from income for from corpus. For the current year the trust has taxable interest income amounts, the trustee can o the extent necessary. The trustee also has the discretion to pay out additional of S160,000 and DNI of $160,000. The trust distributes $30,000 to Kim and S150,000 to Karen What is DNI after the required distribution? a. b. What amount of the $30,000 is taxable to Kim? c. What amount of the $150,000 is taxable to Karen?Explanation / Answer
(a)
Taxable interest income of trust = $160,000
Amount distributed to Kim = $30,000
Hence, remaining taxable interest income of the trust = 160,000 - 30,000
= $130,000
Amount distributed to Karen = $150,000
Since,amount distributed to Karen is $20,000 more than the taxable interest income of the trust, hence $20,000 would have been given to Karen out of corpus of the trust.
DNI (begining balance) = $160,000
Hence, DNI (after distribution) = 160,000 - 20,000
= $140,000
(b)
Amount distributed to Kim $30,000 is taxable in the hands of Kim since it has been distributed out of taxable interest income of the trust.
(c)
Total amount distributed to Karen is $150,000, out of which $20,000 has been given to him out of corpus of the trust. Hence, remaining $130,000 has been given to him out of taxable interest income of the trust. Hence, $130,000 is taxable in the hands of Karen
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.