Brief Exercise 11-8 Bramble Company owns equipment that cost $909,000 and has ac
ID: 2330757 • Letter: B
Question
Brief Exercise 11-8
Bramble Company owns equipment that cost $909,000 and has accumulated depreciation of $383,800. The expected future net cash flows from the use of the asset are expected to be $505,000. The fair value of the equipment is $404,000.
Prepare the journal entry, if any, to record the impairment loss. (If no entry is required, select "No entry" for the account titles and enter 0 for the amounts. Credit account titles are automatically indented when amount is entered. Do not indent manually.)
Explanation / Answer
Solution:
Recoverable amount of equipment= Higher of value in use and fair value less cost of disposal = $505,000
Cost of Asset = $909,000
Accumulated depreciation = $383,800
Carrying amount = $909,000 - $383,800 = $525,200
Recoverable amount = $505,000
Loss on impairment = $525,200 - $505,000 = $20,200
Journal Entries - Bramble Company Event Particulars Debit Credit 1 Impairment loss Dr $20,200.00 To Accumulated depreciation - Equipment $20,200.00 (To record impairment loss on equipment)Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.