Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

ADVANCED CHEMICAL ENGINEERING THERMODYNAMICS At 300 K, some experimental data ar

ID: 2326995 • Letter: A

Question

ADVANCED CHEMICAL ENGINEERING THERMODYNAMICS

At 300 K, some experimental data are available for dilute liquid mixtures of components 1 and 2. When 1 is dilute in an excess of 2, the Henry’s law constant is H1,2=2 bar. When 2 is dilute in an excess of 1, the Henry’s law constant is H2,1=1.60 bar. Estimate the vapour composition, which is in equilibrium with an equimolar liquid mixture of 1 and 2 at 300 K. Assume that the vapour is an ideal gas. At 300 K, the pure-component vapour pressures are 1.07 bar for pure liquid 1 and 1.33 for pure liquid 2.

Explanation / Answer

Acc to Henry law at temp 300 k

Amount of 1 dissolved in 2 is H1,2=2=1.07x1/1.07x1+1.33x2

Amount of 2 dissoved in1 is H2,1=1.60=1.33x2/1.07x1+1.33x2

Solving the equations we get 1.077x1+2.66x2=0 and 1.712x1+1.79x2=0

Hence vapour composition of liquid mixtures 1and 2 are 0.764 moles and 0.95moles

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote