A steam power plant operates on the reheat Rankine cycle. Steam enters the high-
ID: 2326352 • Letter: A
Question
A steam power plant operates on the reheat Rankine cycle. Steam enters the high-pressure turbine at 12.5 MPa and 550 degree C at a rate of 7.7 kg/s and leaves at 2 MPa. Steam is then reheated at constant pressure to 450 degree C before it expands in the low-pressure turbine. The isentropic efficiencies of the turbine and the pump arc 85 percent and 90 percent, respectively. Steam leaves the condenser as a saturated liquid. If the moisture content of the steam at the exit of the turbine is not to exceed 5 percent, determine: the condenser pressure, the net power output, and the thermal efficiency.Explanation / Answer
1.Assume steady state condition exists,2.Kinetic and potential energy changes are neglible
From the steam tables (Tables A-4, A-5, and A-6),
1.
P3=12.5MPa
T3= 550oC
h3=3476.5KJ/Kg
s3=6.6317 KJ/Kg.K
P4=2MPa
T4=450oC
h4s=2948.1KJ/Kg
isentropic efficiency = h3-h4/h3-h4s
h4={isentropic efficency*h3-h4s}/h3
=3027KJ/Kg
P5=2MPa
T5=450oC
h5= 3358 KJ/Kg
s5=7.2815KJ/Kg.K
P6= ?
x6=0.95
h6=?
s6=ss
Isentropic efficiency = h5-h6/h5-h6s
h6= {isentropic efficiency*h5-h6s}/h5
h6=2463 KJ/Kg
P6 = 9.73 kPa
2.
h1=
hf @ 9.73 kPa = 189.57 kJ/kg
v1=
v f @ 10 kPa = 0.001010 m3/kg
wp.in=v1(P2-P1)/Efficiency=14.02KJ/Kg
h2=h1+wp.in=189.57 14.02= 203.59 kJ/kg
qin =(h3 - h2)+(h5 -h4)= 3476.5 - 203.59 +3358.2 -2463.3 = 3603.8 kJ/kg
qout= h6-h1 =2463-189.57 =2273.7 kJ/kg
Wnet = m(qin - qout )= (7.7 kg/s)(3603.8 - 2273.7)kJ/kg = 10,242 kW
3.Thermal Efficiency
= 1-qout/qin
= 1- 2273.7/ 3603.8
= 0.369
= 36.9%
1) condesner pressure
h6=2463 KJ/Kg
P6 = 9.73 kPa
2)net power output
Wnet =10,242 kW
3)Thermal Efficiency
= 36.9%
2.
h1=
hf @ 9.73 kPa = 189.57 kJ/kg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.