Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

You need to design for the length, L of a capillary tube of diameter d=6mm conne

ID: 2326012 • Letter: Y

Question

You need to design for the length, L of a capillary tube of diameter d=6mm connected to a much larger diameter tank to continuously provide 30gm/s of cooling liquid flow to a computer chip's hot spot. (See adjacent figure.) The liquid is a low dielectric-constant fluid (a good electrical insulator) of viscosity coefficient 4gm/m/s. (Note that the pressure at stations 1 and 2 is of course atmospheric and assume that the tank is always full as it is continuously replenished.) Assuming in-viscid flow develop an expression for L then calculate it based on data provided. Develop an expression for L accounting for fictional effects but neglecting entrance effects, i.e. assume that the flow in the capillary tube is fully de'eloped. Then calculate L and compare to the inviscid approximation from ).

Explanation / Answer

Area A = 3.14/4*6^2 = 28.26 mm^2

Massflow rate m = rho*A*V

30*10^-3 = rho*V*28.26*10^-6

rho*V = 1061.6

Reynolds number Re = rho*V*D/u = 1061.6*6*10^-3 / (4*10^-3) = 1592.4

Since Re < 2300, flow is laminar.

Friction factor f = 64 / Re = 0.0402

dP = f*L/d*V^2 / (2g)

For rest of the problem, we need to have the figure which is missing.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote