A reluctance machine consists of a passive rotor and a stator with a single wind
ID: 2316724 • Letter: A
Question
A reluctance machine consists of a passive rotor and a stator with a single winding of n = 100 suppose that the total reluctance of the machine is given by r(theta) = 30-20 cos 4ft (A/wb) with a rotating angle theta. Determine the stator winding current i such tempt the rotor ran be with a load torque t_l = 20Squareroot 3 in N in at an eel oily Britain position theta = 30degree. Kind the energy W_m stored in the system at the equilibrium punition in If the current of the stator is i = 12 cos 200t find the machine rotating speed w_m.Explanation / Answer
..
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.