Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

4.24 A 1000-tons/day ore-processing plant pro- cesses an ore that contains 20% m

ID: 2311703 • Letter: 4

Question

4.24 A 1000-tons/day ore-processing plant pro- cesses an ore that contains 20% mineral. The plant recovers 100 tons/day of the mineral. This is not a very effective operation, and some of the mineral is still in the waste ore (the tail- ings). These tailings are sent to a secondary processing plant that is able to recover 50% of the mineral in the tailings. The recovered mineral from the secondary recovery plant is sent to the main plant, where it is combined with the other recovered mineral, and then all of it is shipped to the user. a. How much mineral is shipped to the user? b. How much total tailings are to be wasted? c. How much mineral is wasted in the tailings?

Explanation / Answer

Total ore (20% of 1000) = 200 tonnes

200 = 100 (mineral recovered by plant) + tailing

50% of tailing (mineral recovered in secondary process) + 100 = Total ore shipped

1. Mineral shipped = 150 tonnes

2. total tailing wasted = 1000 tonnes - 150 tonnes = 850 tonnes

3. mineral in tailing wasted = 100 - 50 tonnes = 50 tonnes

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote