The civil Engineering (Transportation) computer lab has 20 machines. Each machin
ID: 2311574 • Letter: T
Question
The civil Engineering (Transportation) computer lab has 20 machines. Each machine draws 300 W of power, most of which is given off as heat. Assuming that 100 percent of the electrical demand is given off as heat, estimate the amount of energy that is waste each year if the computers are left running during 8 hours at night that the lab is closed. (Note that the computers draw 50% less power when they are in “sleep mod” as they do when they are active.) The civil Engineering (Transportation) computer lab has 20 machines. Each machine draws 300 W of power, most of which is given off as heat. Assuming that 100 percent of the electrical demand is given off as heat, estimate the amount of energy that is waste each year if the computers are left running during 8 hours at night that the lab is closed. (Note that the computers draw 50% less power when they are in “sleep mod” as they do when they are active.)Explanation / Answer
computer full usage in day = 24-8hours at night
= 16 hours
computer usage at half capacity at night= 8 hours
total energy converted to heat = power of computer consumed*time of usage
= 300watt*16hours+ (300/2)watt* 8hours
= 4800+1200
= 6000 watt-hours
total heat produced by one computer in year= 365*6000
=2190000watt-hours
= 2190 KWh
total heat by 20 computers = 20*2190
= 43800KWh
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.