2. What is the radiation dose limit for a 20-year-old radiology nurse? 3. Calcul
ID: 2309867 • Letter: 2
Question
2. What is the radiation dose limit for a 20-year-old radiology nurse? 3. Calculate the exposure time when an x-ray control panel is set at 200 mA and 15 mA. 4. For a 50 kV anode voltage, what is the maximum photon energy of the x-ray radiation? 6. Calculate the CT number for a liver, given: Attenuation coefficient of the measured pixel = 10. Attenuation coefficient of water = 20. 7. Make a rough plot of the x-ray intensity versus distance (in centimeters) through the material. Given: the incident x-ray intensity on the muscle = 12 W/m2 density of the muscle = 1.05 g/cm3 mass attenuation coefficient = 0.44 cm2/g2. What is the radiation dose limit for a 20-year-old radiology nurse? 3. Calculate the exposure time when an x-ray control panel is set at 200 mA and 15 mA. 4. For a 50 kV anode voltage, what is the maximum photon energy of the x-ray radiation? 6. Calculate the CT number for a liver, given: Attenuation coefficient of the measured pixel = 10. Attenuation coefficient of water = 20. 7. Make a rough plot of the x-ray intensity versus distance (in centimeters) through the material. Given: the incident x-ray intensity on the muscle = 12 W/m2 density of the muscle = 1.05 g/cm3 mass attenuation coefficient = 0.44 cm2/g
2. What is the radiation dose limit for a 20-year-old radiology nurse? 3. Calculate the exposure time when an x-ray control panel is set at 200 mA and 15 mA. 4. For a 50 kV anode voltage, what is the maximum photon energy of the x-ray radiation? 6. Calculate the CT number for a liver, given: Attenuation coefficient of the measured pixel = 10. Attenuation coefficient of water = 20. 7. Make a rough plot of the x-ray intensity versus distance (in centimeters) through the material. Given: the incident x-ray intensity on the muscle = 12 W/m2 density of the muscle = 1.05 g/cm3 mass attenuation coefficient = 0.44 cm2/g
2. What is the radiation dose limit for a 20-year-old radiology nurse? 3. Calculate the exposure time when an x-ray control panel is set at 200 mA and 15 mA. 4. For a 50 kV anode voltage, what is the maximum photon energy of the x-ray radiation? 6. Calculate the CT number for a liver, given: Attenuation coefficient of the measured pixel = 10. Attenuation coefficient of water = 20. 7. Make a rough plot of the x-ray intensity versus distance (in centimeters) through the material. Given: the incident x-ray intensity on the muscle = 12 W/m2 density of the muscle = 1.05 g/cm3 mass attenuation coefficient = 0.44 cm2/g
Explanation / Answer
1)
The radiation limit for is maximum of effective dose of 20 mSv per year, averaged over 5 years, with no more than 50 mSv per year. annual equivalent dose radiation limit to the skin, hands and feet is 500 mSv. For eyes the equivalent dose limit is 20 mSv,
Post other questions seperately.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.