A golf club (uniform rod) of length 0.73 m, mass 2.7 kg and rotational inertia o
ID: 2308859 • Letter: A
Question
A golf club (uniform rod) of length 0.73 m, mass 2.7 kg and rotational inertia of 0.72 kgm^2 is swung at a 0.4 kg ball of silly putty. Just before the club hits the putty, it has an angular speed of 2.2 rad/s. If the putty ball sticks to the club when contact us made, what is the angular speed of the putty/club just after the collision. A golf club (uniform rod) of length 0.73 m, mass 2.7 kg and rotational inertia of 0.72 kgm^2 is swung at a 0.4 kg ball of silly putty. Just before the club hits the putty, it has an angular speed of 2.2 rad/s. If the putty ball sticks to the club when contact us made, what is the angular speed of the putty/club just after the collision.Explanation / Answer
rotational inertia of club:
Ic = 0.72 kg.m2
M = 2.7 kg
L = 0.73 m2
m = 0.4 kg
W = 2.2 rad/s
Initial angular momentum of the club:
Li = Ic*W = 0.72*2.2
final angular momentum of the club+putty
Lf = (Ic + m*L^2)*W'
where W' = final angular speed of putty/club
By conservation of angular momentum"
Li = Lf
So, 0.72*2.2 = (0.72+0.4*0.73^2)*W'
So, W' = 1.697 rad/s <-----answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.