A slide projector needs to create a 97.0 cm high image of a 1.90cm tall slide .
ID: 2307445 • Letter: A
Question
A slide projector needs to create a 97.0 cm high image of a 1.90cm tall slide . The screen is 299 cm from the slide. A) What focal length does the lens need ? Assume that it is a thin lens. Express your answer with appropriate units B). How far should you place the lens from the slide? Express your answer with appropriate unitsA slide projector needs to create a 97.0 cm high image of a 1.90cm tall slide . The screen is 299 cm from the slide. A) What focal length does the lens need ? Assume that it is a thin lens. Express your answer with appropriate units B). How far should you place the lens from the slide? Express your answer with appropriate units
A) What focal length does the lens need ? Assume that it is a thin lens. Express your answer with appropriate units B). How far should you place the lens from the slide? Express your answer with appropriate units
Explanation / Answer
h' = 97 cm, h = 1.90 cm
s + s' = 299 cm
a) m = h' / h = 97 / 1.90 = 51.05 cm = s' / s
s' = 51.05 s
s + s' = 299 cm
s + 51.05 s = 299 cm
s = 5.744 cm
s' = 299 - 5.744 = 293.3 cm
1 / f = 1 / s + 1 / s' = 1 / 5.744 + 1 / 293.3
f = 5.633 cm
-----------------------------------------------
s = 5.744 cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.