Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The potential difference between points in a wire 10m apart is 12 v if the wire

ID: 2307302 • Letter: T

Question

The potential difference between points in a wire 10m apart is 12 v if the wire has a radius of 2.0 times 10^-3 m. what is the resistance of a copper wire of radius 1.0 times 10^-4 m and length 2.0 times 10^3 m? how much energy is converted into heat when this wire is connected to a 12V battery for 60 s? what is the mass of the wire how much does the temperature of the wire increase A carbon resistor is to be used as a thermometer. On a winter day when the temperature is freezing, its distance is 237.5 Q what is the temperature on a hot summer day when resistance is 233.9 ohm? What is the current flows through the resistor in the winter if the ohmmeter uses a 1.5 V battery?

Explanation / Answer

a)

Electric field

E=V/L =12/10 =1.2 V/m

b)

Resistivity of wire

p =E/J =1.2/4*107

p=3*10-8 ohm-m

c)

Area

A=pi*r2 =pi*(2*10-5)2=1.2566*10-9 m2

Resistance of the wire

R=pL/A =(3*10-8)*10/(1.2566*10-9)

R=238.7 ohms

d)

Current in the wire

I=V/R =12/238.7

I=0.05027 A

e)

Power dissipated in the resistor is

P=I2R=0.050272*238.7

P=0.603 Watts

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote