8. 4/6 points | Previous Answers GianPSE4 14.P039. My Notes Att 0, a 760 g mass
ID: 2306072 • Letter: 8
Question
8. 4/6 points | Previous Answers GianPSE4 14.P039. My Notes Att 0, a 760 g mass at rest on the end of a horizontal spring (k 126 N/m) is struck by a hammer, which gives it an initial speed of 2.79 m/s. (a) Determine the period of the motion. 0488s Determine the frequency of the motion. 2.05Hz (b) Determine the amplitude. 0.2166 m (c) Determine the maximum acceleration 35.92 m/s2 (d) Determine the position as a function of time. (Use A for the amplitude in meters, f for the frequency in (seconds)1 and t for the time in seconds.) 0.2166 (e) Determine the total energy. 22043x oymbolic Formatting helExplanation / Answer
d)
Position is given by , x = A*sin(2*pi*f*t) <--------- answer
here, f = sqrt(k/m)/(2*pi)
= sqrt(126/0.76)/(2*pi)
= 2.05 Hz
A = sqrt(mv^2/k) = sqrt(0.76*2.79^2/126)
= 0.217 m
e)
Total energy , U = 0.5*mv^2
= 0.5*0.76*2.79^2
= 2.96 J <------- answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.