2) 20 pts. A stream of singly charged selenium ions (\"+1.6x10-19C) moves throug
ID: 2304946 • Letter: 2
Question
2) 20 pts. A stream of singly charged selenium ions ("+1.6x10-19C) moves through a mass spectrometer, as shown. These ions first pass through a velocity selector, with electric field 1.00 x 10 V/m toward the right and magnetic field 0.500 T out of the page. The ions then pass into a deflection chamber, again with magnetic field 0.500 T out of the page (but without an electric field). The ions hit the detector (a photographic plate) after traveling on a path with radius 30.0 cm in the deflection chamber. Find the mass of the selenium ions. S, Photographic plat?Explanation / Answer
The magnetic force on a moving charged particle is given by
F= qvB = mv2/r
where. qvB is the magnetic force
and
mv2/r is the centripetal force. these two balance
thus,
B = mv/qr
where,
m = mass of ions
v = velocity of ions
q = charge = 1.6 x 10-19 C
r = radius = 30.0 cm = 0.30 m
The electric field is perpendicular to the velocity of ions and exerts a force F = qE on the ions.
The magnetic field is perpendicular to both the ion velocity and the electric field. the magnetic force has a magnitude
F = qvB, and is in opposite direction to electric field. the forces balance, means
qE = qVB
or v = E/B
given that E = 1.00 x 105 V/m
B = 0.500 T
hence
v = (1.00 x 105 )/0.500 = 2 x 105 m/s
thus, the mass of the ions is
m = qBr/v = (1.6 x 10-19) (0.500)(0.30)/(2 x 105) = 0.12 x 10-24 = 1.2 x 10-25 kg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.