A projectile with a mass of 15 kg is fired from point O, with a velocity u 300 m
ID: 2304798 • Letter: A
Question
A projectile with a mass of 15 kg is fired from point O, with a velocity u 300 m/s in the vertical x- plane at the inclination shown. When it reaches the top of its trajectory at P, it explodes into three tragments A, B, and C. Immediately after the explosion, fragment A is observed to rise vertically a distance of 450 m above P, and fragment 8 is seen to have a horizontal velocity va and eventually lands at point Q. When recovered, the masses of the fragments A, B, and C are found to be 3, 7, and 5 kg, respectively. Calculate the velocity which fragment C has immediately after the explosion work (10 points) and vector solution (5 points)- 15 points vc 4000 m-Explanation / Answer
form the given data
mass of projectile. M = 15 kg
u = 300 m/s
theta = arctan(4/3)
sin(theta) = 4/5
cos(theta) = 3/5
when it reaches the top
befire expolosion, its speed along x axis is ucos(theta) = 300*3/5 = 180 m/s
after explosion
A rises vertically upwards, hmax = 450 m
lets its speed be va
then 2*g*hmax = va^2
va = sqrt(2g*hmax) = 93.96275858 m/s
B moves horizontally with initial speed along x axis ux, along y axis uy
let velocity of fragment C be Vx i + Vy j + Vz k
then from conservation of momentum
ma =3 kg
mb = 7 kg
mc = 5 kg
Mucos(theta) i = ma*va*k + mb(uxi + uyj) + mc(Vxi + Vyj + Vzk)
also,
ux*t = 4000*cos(45)
ux = uy
also
h = 0.5*g*t^2
now,
2*g*h = (usin(theta))^2
h = 2935.779816 m
hence
t = 24.464831804281 s
hence
ux = uy = 115.61195872400 m/s
hence comparing
15*300*3/5 = 7*115.61195872400 + 5*Vx
0 = 7*115.611958 + 5*Vy
0 = 3* 93.96275858+ 5*Vz
hence
Vx = 378.1432 m/s
Vy = -161.856741 m/s
Vz = -56.37765514 m/s
hence
V = 378.1432i +- 161.856j - 56.377k m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.