A projectile with a mass of 0.20 kg moving horizontally at 15 stationary block o
ID: 1421308 • Letter: A
Question
A projectile with a mass of 0.20 kg moving horizontally at 15 stationary block of wood with a mass of 2.5 kg. the prjcctilc block and the block slides sideways on a frictionless surfacc. I sc mom conservation concepts to analyze this collision. What is the initial momentum of the projectile before it strikes the block What is the net momentum of the system after the projectile strikes the block? the equation relating the masses and the velocities V_1 and v_2 before the collision to the masses and the velocity, v, after the collision is How fast are the projectile and block system moving after the collision? What is the change of the momentum of the block (before and after the collision)?Explanation / Answer
answere 7.
initial momemtum=m1v1 = 0.20*15= 3Kg-m/s
answere 8
after collison let speed of block and projectile is vf
than by momentum conservation
intial momemtum = final momentum =3 kg-m/s
m1v1 =(m1+m2)vf
0.20*15 =(0.20+2.5)vf
vf = 1.111 m/s
ans 9
part v is right as i right in question 8 by momentum conservation
ans 10
m1v1 =(m1+m2)vf
0.20*15 =(0.20+2.5)vf
vf = 1.111 m/s
ans 11
change in mometum of block =final -intial
=2.5*1.111-0
=2.77778Kg-m/s
ans12
change in momemtum of projectile=final- initial
=0.20*1.1111-0.20*15
= - 2.7778 Kg-m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.