You have a summer job working downtown washing windows on the First National Bui
ID: 2304598 • Letter: Y
Question
You have a summer job working downtown washing windows on the First National Building (the pay is great and so are the medical benefits). The platform you and your partner are using to get to the windows is four meters long. You know from hauling the platform out of your truck countless times that it has a mass of 70 kg. It is supported by two cables, one at each end. If you (mass of 55 kg) are standing on the platform 1 meter from one cable while your partner (mass of 87 kg) is 1.3 meters from the other cable, what is the tension in each cable? Assume the platform has a uniform mass distribution and is of negligible thickness.
I also need a complete diagram of the problem with all the equations laid out. Thank you!
Explanation / Answer
Solution:
here, Balancing all the forces along vertical direction we get
T1 + T2 = (55+70+87) g N= 2077.6 N (g= 9.8 m/s^2)----------------.(1)
Balancing all the torques about an end where T1 is acting :
we get
(55g * 1) + (70g * 2 ) +(87g * 2.7 ) - T2 * 4= 0
and hance we get
T2 = 107.5 g = 1053.25 N
so from equation 1 we get
T1=1024.35 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.