Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The correct answer is F just unsure of how to get there. 4 ptFrom a 7.00 V batte

ID: 2303977 • Letter: T

Question

The correct answer is F just unsure of how to get there.

4 ptFrom a 7.00 V battery a capacitor is being charged up through a resistor with a resistance of 96.3 S2. The graph shows the voltage across the capacitor as a function of time. 10 8 7 2 4 2 0 1 2 3 4 5 6 789 10 t (s) What is the capacitance of the capacitor? Please, notice that e curve passes through at least one grid intersection point 23. AO 4.232 x 10BO 4.951 x 101 CO 5.793 × 101 DO 6.778 × 101 EO 7.930 x 101 FO 9.278 x 101 GO 1.086 × 102 HO 1.270 × 102

Explanation / Answer

Given  

R = 96.3 ohm

V = 7 V

Charging of capacitor, V = Vo [ 1 - e^(-t/RC)]

t = 5 seconds, V = 3 V

3 = 7 [ 1 - e^(-5/96.3 C) ]

On solving, by taking ln both side, we get

Capacitance, C = 9.278 x 101 Farad

So, correct answer is option (F)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote