A.) 0.50mol of argon gas is admitted to an evacuated 50cm3 container at 20?C. Th
ID: 2303348 • Letter: A
Question
A.) 0.50mol of argon gas is admitted to an evacuated 50cm3 container at 20?C. The gas then undergoes an isobaric heating to a temperature of 290?C. What is the final volume of the gas in cm^3?
B.) Dry ice is carbon dioxide. If you have 2.5kg of dry ice, what volume will it occupy if you heat it enough to turn it into a gas at a temperature of 20 ?C?
C.) An insulated beaker with negligible mass contains liquid water with a mass of 0.200kg and a temperature of 70.9?C.
How much ice at a temperature of -11.9?C must be dropped into the water so that the final temperature of the system will be 30.0?C ?
Take the specific heat of liquid water to be 4190J/kg?K , the specific heat of ice to be 2100J/kg?K , and the heat of fusion for water to be 3.34
Explanation / Answer
1)V1/T1=V2/T2
50/293=V2/553
V2=94.36 cm3
2)del L=l*alpha *del t
0.74*10^-3=L*12*10^-6*(35-22)
L=4.743m
3)boiling point of mercury=356.7 degree celcius
C (mercury)=0.14J/gC
L=295J/g
Q=19*0.14*(356.7-20)+19(295)=6500.62J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.