A. man is riding on a flat car traveling with constant speed of 12 m/s. He wishe
ID: 2200239 • Letter: A
Question
A. man is riding on a flat car traveling with constant speed of 12 m/s. He wishes to throw a ball through a stationary hoop (fixed on the ground) 5.0 m above the height of his hand in such a manner that the ball will be moving horizontally as it passes through the hoop. He throws the ball with a speed of m/s with respect to himself. What must be the vertical component of the initial velocity of the ball? How many seconds after he throws the ball will it pass through the hoop? Write the initial velocity of the ball relative to the ground in terms of unit vector notation.Explanation / Answer
as it moves only horizontally when it reaches hoop, vertical component must be zero, so maximum height = 5m a) so vertical velocity v = sqrt(2gh) = sqrt(2g*5) = 9.89m/s b) time taken to reach hoop = v/g = 9.89/9.8 = 1.01secs c) as net speed = sqrt(136) horizontal speed , Vh= sqrt(136 - 9.89^2) = sqrt(38) = 6.16m/s so initial horizontal velocity relative to ground = 6.16-12 m/s vertical velocity = 9.89m/s net velocity relative to ground = -5.84 i + 9.89j
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.