A physics professor wants to perform a lecture demonstration of Young\'s double-
ID: 2302537 • Letter: A
Question
A physics professor wants to perform a lecture demonstration of Young's double-slit experiment for her class using the 633-nm light from a He-Nelaser. Because the lecture hall is very large, the interference pattern will be projected on a wall that is 5.0m from the slits. For easy viewing by all students in the class, the professor wants the distance between the m = 0 and m = 1 maxima to be 30cm .
What slit separation is required in order to produce the desired interference pattern? include the appropriate units.
Explanation / Answer
In interfreence or diffraction pattern
the needed equation is Y = mLR/d---------------1
and d sin theta = mL--------------------2
where L = wavelgnth
m = order = 1,2,3,4, ......... for brigth bands
m = 1.5, 2.5, 3.5, 4.5, ......for dark bands
R is the distance from slit to screen
Y = disatnce from central spot to nth order fringe or fringe width
so here now we apply d = mLR/Y
d = 1 * 633nm * 5/0.3
d = slit width = 10.5 um or 0.0105 mm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.