A physics professor wants to perform a lecture demonstration of Young\'s double-
ID: 1504400 • Letter: A
Question
A physics professor wants to perform a lecture demonstration of Young's double-slit experiment for her class using the 633-nm light from a He-Nelaser. Because the lecture hall is very large, the interference pattern will be projected on a wall that is 5.0 m from the slits. For easy viewing by all students in the class, the professor wants the distance between the m = 0 and m = 1 maxima to be 35 cm .
Part A
What slit separation is required in order to produce the desired interference pattern?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
d =Explanation / Answer
given data
lamda = 633 nm = 633*10^-9 m
R = 5 m
d = ?
distance between central maxima and first maxima = 35 cm = 0.35 m
distance between central maxima and first maxima = lamda*R/d
0.35 = 633*10^-9*5/d
==> d = 633*10^-9*5/0.35
= 9.04*10^-6 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.