5. Suppose that you wish to attempt the separation of Cu from SbO by means of co
ID: 230136 • Letter: 5
Question
5. Suppose that you wish to attempt the separation of Cu from SbO by means of contr pcaion of copper metal onto a platinuce e that the orl s- ple solution contains 1.00 MH,0.0311 MCu+, and 0.502 M Sbo, and that [H'] remains at 1.00 M throughout the course of the electrolysis. Cu2+ + 2 e- _ Cu ; Eo-+0.337 V vs. SHE SbO+ 2 H+ + 3 e- Sb + H2O ; Eo = +0.212 V vs. SHE (a) At what potential (versus SHE) must the platinum cathode be controlled to cause (b) What fraction of the Sbo* will be reduced to the elemental (Sb) state under the (c) If the volume of the original sample solution is 100.0 mL, what will be the total 999% deposition of elemental copper? experimental conditions imposed in part (a)? weight gain (in milligrams) of the platinum cathode under the experimental conditions imposed in part (a)?Explanation / Answer
5a. As per Nernst equation:
E = E0Cu+2/Cu - (0.05916/n) log (1/[Cu+2]); where n = number of electrons involved and [Cu+2] is the conc. of Cu+2 at the end of the process.
Since we want 99.9% purity, 0.1% (i.e 0.001 fraction) will remain as Cu+2 after the elctrolysis.
therefore, [Cu+2] = 0.001* [Cu+2]o = .001*0.0311 M= 0.0000311M; Where, [Cu+2]o is the initial concetration of Cu+2. ;
As per the question the Nernst equation comes down to : E = 0.337 - (0.05916/2)*log(1/0.0000311);
Solving this equation we get E = +0.204 V. Thus this is the required voltage.
2. Here we can apply the same Nernst equation. Here we know
E (i.e. +0.204V),
E0 = +0.212V
n = 3
[SbO+] = conc of SbO+ at the end which unknown and to be found
[H+] = 1M;
Replacing this values we get:
0.204 = 0.212 - (0.05916/3)*log(1/[SbO+][H+])
or, 0.008 = 0.0197*log(1/[SbO+]);
solving this equation we get [SbO+] = 0.392M
Therefore % of SbO+ converted = ([SbO+]initial - [SbO+]final) * 100/[SbO+]initial
= (0.512-0.392)*100/0.512 = 23.43%
c. The volume of sample = 100ml
Therefore amount of Cu deposited = Initial conc in molar * vol in L * Mol.wt. * 99.9/100
= 0.311*0.1* 65.54 * 99.9/100 =2.03gram
Amount of Sb deposited = 0.502 * 0.1* 137.76 * 23.43/100 = 1.62 g
Total weight increase = 2.03 + 1.62 = 3.65g = 3650 mg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.