5. Steam enters a turbine with an enthalpy of hA = 2.80 MJ/kg at 40 m/s. So-call
ID: 2998350 • Letter: 5
Question
5. Steam enters a turbine with an enthalpy of hA = 2.80 MJ/kg at 40 m/s. So-called wet steam (steam-water mixture) leaves the turbine at an enthalpy of hB = 1.73 MJ/kg. at 15 ins. The mass flow through the turbine is 0.8 kg s. a. [10] Compute the ideal power output. Show your work. b. [5] Testing shows that the heat loss to the surroundings is 500 W. Compute the real power output. Show your work. c. [5] Compute the efficiency of the turbine. Show your work. All conditions are considered uniform. State any other assumptions clearly.Explanation / Answer
given
hA=2.80MJ/kg,
vA=40m/s
hB=1.73 MJ/kg
vB=15m/s
m=0.8kg/sec
energy at section A= m*hA + Kinetiv energy
= 0.8*2.80 * 10 ^6 + 0.8*40^2
=2241280 J/s
Energy at section B =m*hB + kinetic enegry =0.8*1.73*10^6 +0.8*15*15 =1384180 J/s
power ouput =energy at A -energy at B
= 857100 J/sec
losses =500 W =500 J/s
net power ouput = 857100 -500 = 856600 J/Sec
efficiency = net ouput/exect power output =856600 /857100 = 99.94 %
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.