A plane monochromatic electromagnetic wave with wavelength ? = 5.8 cm, propagate
ID: 2301209 • Letter: A
Question
A plane monochromatic electromagnetic wave with wavelength ? = 5.8 cm, propagates through a vacuum. Its magnetic field is described by;
where Bx = 1.6 X 10-6 T, By = 4.4 X 10-6 T, and i-hat and j-hat are the unit vectors in the +x and +y directions, respectively.
1)What is f, the frequency of this wave?
But from here on I am completly stuck. So please explain in your solution what exactly I am looking for/at
2)What is I, the intensity of this wave?
______ W/m2
3)What is Sz, the z-component of the Poynting vector at (x = 0, y = 0, z = 0) at t = 0?
_____ W/m2
4)What is Ex, the x-component of the electric field at (x = 0, y = 0, z = 0) at t = 0?
_____ V/m
Explanation / Answer
1) frequency f = c/lAMDA= 3*10^8/0.058 = 51.72 = 52 Hz...
2) intentity I = (c/uo)*B^2= (3*10^8/4*pi*10^-7)*(Bx^2+By^2) = 52.32*10^-12 W/m^2..
first we will 4) and next 3)...
4) c = E/B = .....
E = c*B = 3*10^8*sqrt(Bx^2+By^2) = 1404.56 V/m
Ex = c*Bx = 3*10^8*1.6*10^-6 = 4.8*100 = 480 V/m....
now 3) Sz = (E*B)/(mu_o) = 1404.56*sqrt(Bx^2+By^2)/(4*pi*10^-7) = 5232.34 W/m^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.