An object is located to the left of a concave lens whose focal length is -30cm .
ID: 2301024 • Letter: A
Question
An object is located to the left of a concave lens whose focal length is -30cm . The magnification produced by the lens is m1= 0.35.
Part A
To decrease the magnification to m2 = 0.24, should the object be moved closer to the lens or farther away?
Part B
Calculate the distance through which the object should be moved.
Express your answer using two significant figures.
An object is located to the left of a concave lens whose focal length is -30cm . The magnification produced by the lens is m1= 0.35.
Part A
To decrease the magnification to m2 = 0.24, should the object be moved closer to the lens or farther away?
Answer: farther awayPart B
Calculate the distance through which the object should be moved.
Express your answer using two significant figures.
?do = cmExplanation / Answer
m1 = -S1'/S1 = 0.35
S1' = 0.35S
1/S1 + 1/S1' = 1/F
1/S1 - 1/0.35S = -1/30
S1 = 55.8 cm
m2 = 0.24
-S2'/S2 = 0.24
S2' = -0.24S
1/S2 - 1/0.24S2 = -1/30
S2 = 95 cm
S2 > S1
moved farthe away
B)
S2 - S1 = 95-55.8 = 39.2 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.