An object is held 63.4 cm away from a mirror. The mirror has a focal length of -
ID: 2011393 • Letter: A
Question
An object is held 63.4 cm away from a mirror. The mirror has a focal length of -65.6 cm.
a.) Determine the image distance.
__________cm
b.) Determine the magnification.
__________
c.) If the object is 3 cm long, determine the image height.
___________cm
d.) Which of the following are true about the image? Choose all that apply.
The image is inverted.
The image is real.
The image is virtual.
The image is upright.
e.) Which of the following are true about the mirror? Choose all that apply.
The mirror is diverging.
The mirror is concave.
The mirror is converging.
The mirror is convex.
Explanation / Answer
The object distance, u = 63.4 cm The focal length of the mirror, f = -65.6 cm a) We have a relation between the object distance, image distance and focal length is given by 1/f = 1/u + 1/v 1/v = 1/f - 1/uv = -32.24 cm So the image distance, v = -32.24 m b) The magnification, m = v/u = 0.51 c) The object distance, u = 3 cm Then 1/f = 1/u + 1/v 1/v = 1/f - 1/u
v = -2.87 cm d) The image is inverted e) Since the image distance in the above two cases are less than the object distances. So the mirror is a converging. d) The image is inverted e) Since the image distance in the above two cases are less than the object distances. So the mirror is a converging.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.