A block with a mass of 3.1 kg is dropped from rest towards a spring with a sprin
ID: 2298859 • Letter: A
Question
A block with a mass of 3.1 kg is dropped from rest towards a spring with a spring constant of 400. N/m as shown below. Assume that air resistance is negligible.
Note: the spring is not compressed in A or B and the block is moving down in B at a faster speed than in C. In addition, h = 0 has been set to be at the ground (as shown on the worksheet).
How much work does the spring do on the system from B to C?
What is the total energy of the system at point C?
What is the speed of the block at point C?
5.0 m 2.0 m 1.5 mExplanation / Answer
work=(1/2)kx^2=200*(0.5)^2=50 J/s
total energy=50J
mv^2/2=50
3.1*v^2=100
v=5.68m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.