The left end of a long glass rod 8.00 cm in diameter and with an index of refrac
ID: 2298721 • Letter: T
Question
The left end of a long glass rod 8.00 cm in diameter and with an index of refraction of 1.60 is ground and polished to a convex hemispherical surface with a radius of 4.00 cm . An object in the form of an arrow 1.60 mm tall, at right angles to the axis of the rod, is located on the axis 24.5 cm to the left of the vertex of the convex surface.
Part A:
Find the position of the image of the arrow formed by paraxial rays incident on the convex surface.
Part B:
Find the height of the image formed by paraxial rays incident on the convex surface.
Part C
Is the image erect or inverted?
Explanation / Answer
1/20.0 +1.6/s' = (1.6-1)/4
0.05 + 1.6/s' = 0.15
1.6/s' = 0.1
s' = 16cm (agreed)
As far as I konw:
Magntifcation = image height/object height = image distance/object diatance = s'/s
y'/1.6 = 16/24.5
y' = 1.04mm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.