Optics - Mastering Physics 1.) A person\'s eye lens is 2.8 cm away from the reti
ID: 2298678 • Letter: O
Question
Optics - Mastering Physics
1.) A person's eye lens is 2.8 cm away from the retina. This lens has a near point of 25 cm and a far point at infinity.
What must the focal length of this lens be in order for an object placed at the near point of the eye to focus on the retina?
Express your answer using two significant figures.
________________
2.)
What must the focal length of this lens be in order for an object placed at the far point of the eye to focus on the retina?
Express your answer using two significant figures.
__________________
Explanation / Answer
1/S +1/S' = 1/F
1/25 + 1/2.8 = 1/F
F = 2.52 cm
2) 1/infinity + 1/2.8 = 1/F
F =2.8 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.