10. A second-order reaction is found to take 124 seconds for the reactant concen
ID: 229695 • Letter: 1
Question
10. A second-order reaction is found to take 124 seconds for the reactant concentration to drop from 1.6M to 0.15M. How much longer will it take for the reactant to further deplete by a concentration of 0.06MP The concentration of a reactant in zeroth order drops from 2.5M to 1.75M in 57 seconds. What is the final concentration after 89seconds if the starting concentration is 1.5M? 1. 11. A second order reactant has a half-life of 50s. How long will it take for the reaction to be 30% complete? rst order reaction has a rate constant of 1.3x108 s. How long in minutes for the reactant concentration to drop from .8M to .35M will it take 12. A fi 160Explanation / Answer
10) second order kinetics.
K2 = x/t*(a)*a0
k2 = ?
x = reacted = 1.6-0.15 = 1.45 M
a0 = initial no of concentration ofreactant = 1.6 M
a = concentration after time,124 sec = 0.15 M
t = time = 124 sec
k2 = 1.45/(124*0.15*1.6) = 0.049 M-1.s-1
x = reacted = 1.45+0.06 = 1.51 M
a0 = initial no of concentration ofreactant = 1.6 M
a = concentration after time,t sec = 0.09 M
t = time = ? sec
0.049 = (1.51/(t*0.09*1.6))
t = 214 sec
1)
zero order kinetics
k = [A]0-[A]/ t
let us take ,
k0 = ? mol.l-1.s-1
[A]0 = initial concentration = 2.5 M
[A] = concentration after time(t,sec) = 1.75 M
time(t) = 57 sec
k0 = (2.5-1.75)/57 = 0.01316
[A]0 = initial concentration = 2.5 M
[A] = concentration after time( 89 sec) = x M
time(t) = 89 sec
0.01316 = (2.5-x)/89
concentration after time( 89 sec) = x = 1.33 M
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.