A 450.0 ? g bird is flying horizontally at 2.40 m / s , not paying much attentio
ID: 2296467 • Letter: A
Question
A 450.0?g bird is flying horizontally at 2.40m/s , not paying much attention, when it suddenly flies into a stationary vertical bar, hitting it 25.0cm below the top (the figure (Figure 1) ). The bar is uniform, 0.790m long, has a mass of 2.30kg , and is hinged at its base. The collision stuns the bird so that it just drops to the ground afterward (but soon recovers to fly happily away) A)What is the angular velocity of the bar just after it is hit by the bird? B)What is the angular velocity of the bar just as it reaches the ground?
25.0 Bird cm HingeExplanation / Answer
Conservation of Momentum,
Momentum of bird=Momentum of Hinge
0.45*2.40=2.30*V
V=0.4696 m/s
so angular velocity=V/r
Here r=0.79-0.25
=0.54 m
Angular Velocity=0.4696/0.54
=0.8696 rad/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.