Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A workman pushes a 40.0 kg crate up an incline. He begins pushing the crate at x

ID: 2295565 • Letter: A

Question

A workman pushes a 40.0 kg crate up an incline. He begins pushing the crate at x = 0 ,
and continues pushing the crate until he has reached x = 3.00 m. As shown in the diagram, the
x-axis is aligned with the incline, and the origin is at the base of the incline. The plot to the right
of the diagram shows the x-component of the workmans push as a function of the x-coordinate.
The plot shows that the workmans push starts at 0N, increases to a strength of 800 N and then
decreases back to zero. The coefficient of kinetic friction between the crate and the plot is 0.20.
(a) Compute the work done on the crate by gravity and by friction.
(b) Compute the work done on the crate by the workman.
(c) Assuming that the crate was initially at rest, what is the speed of the crate when it reaches the
top of the incline?


350 3.00 m. L 800 N 3.00 m.

Explanation / Answer

a) work done by gravity = mhLsin35 = -40*9.8*3*sin35 = -674.53 J

work done by friction = -mu*mgLcos35 = -192.66


b)work done a area under the curve = 800*1.5 = 1200J


c) work energy theorem

1200 - 674.53 - 192.66 = 1/2*40 *v^2

v= 4.08m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote