A worker drops a wrench from the top of a tower 110.5 m tall. What is the veloci
ID: 2183605 • Letter: A
Question
A worker drops a wrench from the top of a tower 110.5 m tall. What is the velocity when the wrench strikes the ground?A small first-aid kit is dropped by a rock climber who is descending steadily at 1.4 m/s.
(a) After 2.1 s, what is the velocity of the first-aid kit?
(b) After the 2.1 s, how far is the kit below the climber?
A helicopter is ascending vertically with a speed of 5.00 m/s. At a height of 190 m above the Earth, a package is dropped from a window. How much time does it take for the package to reach the ground? [Hint: The package's initial speed equals the helicopter's.]
A small fish is dropped by a pelican that is rising steadily at 0.26 m/s.
(a) After 3.4 s, what is the velocity of the fish?
(b) How far below the pelican is the fish after 3.4 s?
A pitcher throws a baseball horizontally from the mound to home plate. The ball falls 0.997 m (3.27 ft) by the time it reaches home plate 18.3 m (60 ft) away. How fast was the pitcher's pitch?
Explanation / Answer
1) h=110.5m
velocity with which it strikes ground is v
v=sqrt(2*g*h)
v=sqrt(2165.8)
v= 46.538 m/sec
2) initially when he dropped it experiences a pseudo force and goes up with a speed of 1.4 m/sec and then comes down.
time taken to go ho highest point(t1)= u/g
t1=1.4/9.8=0.14285 sec
time it travels downwards(t2) = 2.1- 0.14285= 1.95715 sec
velocity after t2 sec is v
v=gt= 9.8*1.95715= 19.18 m/sec
height travelled from highest point (h1)= 0.5gt^2
h1=0.5*9.8*1.95715^2= 18.769 mts
h2 is the height from the point where he dropped it
h2= u^2/2g
h2= 1.4^2/2*9.8= 0.1 mts
so distance of kit from climber is h1-h2= 18.769-0.1=18.669 mts
**here we considered that the dropper remained at the same position after dropping the kit**
if we consider the dropper to be in the motion then the distance varies, in that case
d= distance travelled by him after dropping the kit
d=2.1*1.4=2.94 mts
distance of kit from climber is 18.669-2.94=15.729 mts
3) h=190m, u=5m/sec
t1= time taken by it to go to the highest point
t1=u/g=5/9.8=0.51 sec
height reached(h1)= u^2/2g
h1= 5*5/2*9.8= 1.2755 mts
new H= h+h1=1.2755+190=191.2755 mts
t=sqrt(2*H/g)
t=sqrt(39.0358)=6.24786 sec
time taken to reach ground is 0.51+6.24786= 6.75786 sec
4) velocity of fish after 3.4 sec is v=u+at
v=0.26+9.8*3.4=33.58 m/sec
d=v^2-u^2/2a= 57.528m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.