Electromagnetic waves emitted by an omnidirectional broadcast antenna on Earth s
ID: 2295240 • Letter: E
Question
Electromagnetic waves emitted by an omnidirectional broadcast antenna on Earth strike a 4.53-m2 flat surface that forms part of an artificial satellite that is located 209 km from the antenna. The surface is oriented perpendicular to the propagation direction of the waves and acts as a perfect reflector. What power output in gigawatts would be required from the antenna in order to acheive a radiation force of 1.13 nN on the surface?
Answer is in GW.
I've already tried 23.2, which is what I got and it was incorrect. Please help, thanks!
Explanation / Answer
F = p A = 2 I/c A
I = Fc /2A = 1.13e-9*3e8/2*4.53 = 0.03742 W/m2
P = I A = 0.03742 * (4*3.1416*209e3^2) = 20.5 GW
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.