To construct a solenoid, you wrap insulated wire uniformly around a plastic tube
ID: 2295111 • Letter: T
Question
To construct a solenoid, you wrap insulated wire uniformly around a plastic tube 10cm in diameter and 50cm in length. You would like a 2.2?Acurrent to produce a 2.6?kG magnetic field inside your solenoid.
To construct a solenoid, you wrap insulated wire uniformly around a plastic tube 10cm in diameter and 50cm in length. You would like a 2.2-A current to produce a 2.6- kG magnetic field inside your solenoid. What is the total length of wire you will need to meet these specifications? Express your answer using two significant figures.Explanation / Answer
1 G = 10^-4 T
B = mue*N*I/L
==> N = B*L/mue
= 2.6*10^3*10^-4*0.5/4*pi*10^-7
= 10350 turns
length of the wire = N*pi*d
= 10350*3.14*0.1
= 2214.9 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.