A manufacturer offers a 1.2 mW RF transceiver for a ZigBee device. Assume the sa
ID: 2291683 • Letter: A
Question
A manufacturer offers a 1.2 mW RF transceiver for a ZigBee device. Assume the same power is used when transmitting and receiving, assuming 10% on-time. what size battery (in ampere/hour [Ah]) is required to operate for two months (30 days/mo)? Assume the maximum voltage that can be supported by this type of battery is 2.0 V. A manufacturer offers a 1.2 mW RF transceiver for a ZigBee device. Assume the same power is used when transmitting and receiving, assuming 10% on-time. what size battery (in ampere/hour [Ah]) is required to operate for two months (30 days/mo)? Assume the maximum voltage that can be supported by this type of battery is 2.0 V.Explanation / Answer
Power used = 1.2 mW = 0.0012 W
10% on-time => 24*10%=2.4 hours/day
No. of days = 60
Total time of operation = 2.4*60=144
Using the relationship Power(P)= Voltage(V)*Current(I)
We get I = 1.2mW/2V = 0.6 mA = 0.0006 A
Size of battery required = 0.0006*144 = 0.0864 Ah = 86.4 mAh
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.