A drop of mass40.1 mg (that is milli- gram) falls in quiet air (no wind). Due to
ID: 2289798 • Letter: A
Question
A drop of mass40.1 mg (that is milli- gram) falls in quiet air (no wind). Due to the air resistance force, the drop has a maximum velocity called the terminal velocity of magnitude, 14.0 m/s, which is reached high above ground.
a) What would be in N the air resistance force on the rain drop after it reaches terminal velocity and before it reaches ground? Use g = 10 N/kg and take the upward direction as positive.
b) What would be in N the Maximum air resistance force on the rain drop during its trip from the cloud to the ground? Use g = 10 N/kg and take the upward direction as positive.
Explanation / Answer
terminal velocity
v=(2mg/CdA)1/2
where C=0.5 for spherical objects
A is area of cross section
d=density of air
mg is weight of teh drop
part a)
mg=v2CdA/2
part b)
weight of rain drop before it reaches terminal velocity=40.1*10
part c)
after it reaches terminal velocity, taht is constant velocity
its acceleartion will be zero
part d)
it hits the ground with terminal velocity
that is 14 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.