A driver enters a curve with 150 m radius at a speed of 20 m/s and begins brakin
ID: 1530568 • Letter: A
Question
A driver enters a curve with 150 m radius at a speed of 20 m/s and begins braking. As he applies his brakes he decreases his speed at a constant rate of 1.5 m/s^2. Calculate the magnitude of the total acceleration of the car when its speed is 18 m/s.
A driver enters a curve with 150 m radius at a speed of 20 m/s and begins braking. As he applies his brakes he decreases his speed at a constant rate of 1.5 m/s2. Calculate the magnitude of the total acceleration of the car when its speed is 18 m/s.Explanation / Answer
given that
r = 150 m
v = 20 m/s
a = 1.5 m/s^2
tangential acceleration = at = 1.5 m/s^2
centripetal acceleration = ac = v^2/r = 18*18 / 150 =
magnitude of total acceleration a total = sqrt(at2 + ac2) = sqrt( (1.5)2 + (2.16)2) = 2.62 m/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.