Detailed explanation would be much appreciated. 2. Suppose you have two charged
ID: 2288389 • Letter: D
Question
Detailed explanation would be much appreciated.
2. Suppose you have two charged plates separated by 1.0 cm, and the electric field E between the plates is 1.0 x 10^4 N/C pointing vertically upwards. (me = 9.1 x 10^-31 kg) (a) If an electron is released from rest at the upper plate, calculate its acceleration? (b) What speed and kinetic energy does it acquire while traveling 1.0 cm to the lower plate? (c) Calculate the time required by the electron to travel this distance. 3. For the same problem above, if we launch the electron horizontally into the electric field from the top plate with an initial velocity v0 = 1 m/s, calculate the time required by the electron to reach the bottom plate.Explanation / Answer
Only 1st question will be answered
Force = qE = 1.6 x 10^-19 x 1x 10^4 = 1.6 x 10^-15 N
acceleration = F/m = 1.758 x 10^15 m/s^2
also acceleration due to gravity will act on it but g = 9.8 m/s^2 can be neglected in comparison to the electrical acceleration
speed :-
v^2 = u^2 - 2aS
u = 0
v^2 = 2 x 1.758 x 10^15 x .01 = 3.5 x 10^13
v = 6 x 10^6 m/s
KE = .5 x m x v^2 = 1.6 x 10^-17 J
S = .5 x a t^2
.01 = .5 x 1.758 x 10^15 x t^2
t = 3.4 x 10^-9 s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.