A small metal sphere, carrying a net charge of q1 = -2.40?C , is held in a stati
ID: 2288271 • Letter: A
Question
A small metal sphere, carrying a net charge of q1 = -2.40?C , is held in a stationary position by insulating supports. A second small metal sphere, with a net charge of q2 = -8.00?C and mass 1.80g , is projected toward q1. When the two spheres are 0.800 m apart, q2 is moving toward q1 with speed 22.0 m/s (Figure 1) . Assume that the two spheres can be treated as point charges. You can ignore the force of gravity.
A) What is the speed of q2 when the spheres are 0.430m apart?
B) How close does q2 get to q1?
Explanation / Answer
since both are negative charges
so force will be repulsive
as the q2 moves towards q1, its speed will decrease
when they are 0.8 m apart, its speed is 22 m/s
Force at this point
F1=kq1q2/0.82=ma
so a=F1/m
v2-u2=-2as
so u2=v2+2as
in second case
r2=0.43 m
F2=kq1q2/r22=ma=m(v12-u2)/2s
equating
F2(2s)/m+u2=v12
part b)
it will get close to distance r where v=0, that is
kq1q2/r2=m(u2/2s)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.