Sam tosses a 0.06 kg ball horizontally with an initial velocity of 10.0 m/s. a)
ID: 2288147 • Letter: S
Question
Sam tosses a 0.06 kg ball horizontally with an initial velocity of 10.0 m/s.
a) What is in m/s the horizontal velocity of the ball 0.50 seconds after it was tossed? (assume |g| =10 N/kg)
b) What is in m/s the vertical velocity of the ball 0.50 seconds after it was tossed? assume |g| =10 N/kg)
c) What is in m/s2 the horizontal component of the acceleration of the ball 0.50 seconds after it was tossed? (|g| =10 N/kg)
d) What is in m/s2 the vertical component of the acceleration of the ball 0.50 seconds after it was tossed? (assume |g| =10 N/kg)
Explanation / Answer
Part A)
Velocity in the x direction does not change since gravity only acts in the vertical
Thus it will still be 10 m/s
Part B)
Gravity plays a part here and it started off with no initial vertical velocity
vf = vo + at
vf = 0 + (-10)(.5)
vf = -5 m/s (The negative indicates the downward direction)
Part C)
0 m/s2 because gravity only acts vertically
Part D)
-10 m/s2 (Again negative only indicates direction is downward)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.