Suppose your car was mired deeply in the mud and you wanted to use the method il
ID: 2285803 • Letter: S
Question
Suppose your car was mired deeply in the mud and you wanted to use the method illustrated in the figure below to pull it out.
(a) What force would you have to exert perpendicular to the center of a rope to produce a force of 11,000 N on the car if the angle is ? = 1.10?? (Enter the magnitude only.)
1 N
(b) Real ropes stretch under such forces. What force would be exerted on the car if the angle increases to 7.00? and you still apply the force found in part (a) to its center? (Enter the magnitude only.)
2 N
Explanation / Answer
(A)
2T sin 1.1= F
2 *11000 * 0.026 = F
F= 422.34 N
(b)
2 T sin7 = F
2*T*(0.122) = 422.34
T = 1885.44 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.