A watermelon has the following coordinates: x = -5.0 m, y =3.0 m, and z =0.0 m.
ID: 2285774 • Letter: A
Question
A watermelon has the following coordinates: x = -5.0 m, y =3.0 m, and z =0.0 m. Find its position vector in terms of the vector's magnitude and orientation. a. Magnitude? b.Angle (in° = deg) as measured counterclockwise from the x-axis . c. Sketch the vector on a right-handed coordinate system. If the watermelon is moved to the x y z coordinates (3.0 m, 0.0 m, 0.0 m), what is its displacement in unit-vector notation? i-component? d. j-component? e. k-component? f. What is its displacement in terms of a magnitude? g. What is its displacement in terms of orientation?
Explanation / Answer
x = -5.0 m, y =3.0 m, and z =0.0 m.
r1=-5i+3j+0k
a)magnitude=?5^2+3^2=5.83
b)dierection with +ve x-axis ?=cos^-1(x/r1)=cos^-1(-5/5.83)=149.05
d)(3.0 m, 0.0 m, 0.0 m)
r2=3i+0j+0k
s=r2-r1=3i+5i-3j=6i+3j
d. j-component? 3.0
e. k-component? 0.0
f. What is its displacement in terms of a magnitude?
s=?3^2+6^2=6.7
g. What is its displacement in terms of orientation?
?=cos^-1(x/s)=cos^-1(6/6.7)=26.42
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.