A watermelon has the following coordinates: x = -6.0 m, y = 4.0 m, and z = 0.0 m
ID: 1657125 • Letter: A
Question
A watermelon has the following coordinates:
x = -6.0 m, y = 4.0 m, and z = 0.0 m
Find its position vector in terms of the vector's magnitude and orientation.
1.) Magnitude?
2.) Angle in degrees as measured counterclockwise from the x-axis
3.) Sketch the vector on a right-handed coordinate system. If the watermelon is moved to the x y z coordinates (4.0 m, 0.0 m, 0.0 m), what is its displacement in unit-vector notation? i-component?
4.) j-component?
5.) k-component?
6.) What is its displacement in terms of a magnitude?
7.) What is its displacement in terms of orientation?
Explanation / Answer
Position vector in units of 1m. is:
(- 6.0, 4.0, 0)
Its magnitude is:
sqrt(6^2 + 4^2)
= sqrt(36 + 16)
= sqrt(52) = 7.21 m
Its angle relative to the x-axis is a where:
tan(a) = - 4.0 / 6.0
a = 33.69 deg. = 146.31 degree with x axis
Its displacement is:
(4 - (-6), 0 - 4, 0 - 0)
= (10, - 4, 0).
i component = 10 m
j component = -4 m
k component = 0 m
The magnitude is:
sqrt(10^2 + 4^2)
= sqrt(116). = 10.77 m
Its angle relative to the x axis is a where:
tan(a) = - 4 / 10
= 21.8 deg.= 158.2 with +x
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.